AUTOR:
admin
KATEGORIE:
UDOSTĘPNIJ POST:
Nieodpłatna pomoc prawna to inicjatywa, która ma na celu zapewnienie wsparcia prawnego osobom, które z różnych powodów nie są w stanie skorzystać z płatnych usług tego typu. To doskonała opcja dla osób bezrobotnych, starszych, niepełnosprawnych i dla każdego, kto potrzebuje pomocy prawnej, ale ma do niej ograniczony dostęp lub nie może sobie na nią pozwolić.
Zwykle porad prawnych udziela się, kiedy problemy, z jakimi mierzą się ludzie mają charakter prawny. Udzielić ich mogą nie tylko radcowie prawni, czy adwokaci, ale również aplikanci adwokaccy, czy radcowscy. Osoby uprawnione, a także zakres świadczonej pomocy reguluje ustawa z dnia 15 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 945).
W nieodpłatnej pomocy prawnej powyżsi udzielają porad w różnych kwestiach związanych z prawem. To między innymi sprawy cywilne, karne, administracyjne, czy też dotyczące prawa pracy. Osoby udzielające porad, pomagają nie tylko radą, ale także przy sporządzaniu pism, takich jak zwolnienie od kosztów, ustanowienie adwokata z urzędu, czy pozew.
Kto może skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej?
Z nieodpłatnej pomocy prawnej mogą skorzystać osoby, które z różnych powodów nie są w stanie skorzystać z płatnych usług. Mogą to być osoby o niskich dochodach, bezrobotne, osoby starsze, niepełnosprawne oraz osoby poszkodowane lub zagrożone w związku z naruszeniem ich praw.
Nieodpłatna pomoc prawna jest również dostępna dla osób samozatrudnionych, czyli prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.
Jak mogę zapisać się na poradę i co ze sobą zabrać?
Aby zapisać się na nieodpłatną poradę prawną, warto wcześniej skontaktować się z operatorem punktu, aby mieć pewność, że zostanie się przyjętym. Można to zrobić:
– telefonicznie — przez specjalny powiatowy numer do zapisów. Dla Nałęczowa to nr 609 009 469, w godzinach 7:00 – 15:00
– elektronicznie — pisząc na podany przez powiat adres e-mail lub zapisując się przy pomocy formularza dostępnego na stronie https://zapisy-np.ms. gov.pl
– osobiście — zgłaszając się do Starostwa Powiatowego
Jeżeli jako osoba prywatna decydujesz się na taką pomoc, to na miejscu będzie czekało na Ciebie oświadczenie, w którym należy zadeklarować, że nie masz możliwości ponieść koszty odpłatnej pomocy prawnej.
Przedsiębiorcy mają trochę trudniej, bo prócz wspomnianego oświadczenia muszą dodatkowo podpisać oświadczenie o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku i wszystkie niezbędne zaświadczenia o pomocy de minimis (o jej otrzymaniu lub nieotrzymaniu)
Gdzie i w jakich godzinach porady są udzielane?
Porady udzielane są we wszystkich powiatach w Polsce. Punktów jest ponad 1500. Nie musisz też zgłaszać się po poradę w miejscu, w którym mieszkasz lub jesteś zameldowany. Porady są ogólnodostępne i możesz udać się na nie do najdogodniejszego miejsca w Polsce.
Jeżeli chciałbyś skorzystać z nieodpłatnej porady udzielanej przeze mnie — radczyni prawnej Igi Lalak, to zapraszam Cię do Nałęczowa. Przyjmuję w każdy wtorek od godziny 8:00 do 12:00 przy ulicy Głębocznica 23a.
Warto pamiętać, że nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje prowadzenia pełnomocnictw oraz wszelkich działań wymagających podjęcia dalszych działań, np. prowadzenie spraw sądowych.
Nieodpłatna pomoc prawna jest dostępna dla każdego, kto jej potrzebuje. To szansa na skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej, bez ponoszenia kosztów. Warto z niej skorzystać, jeśli poszukujesz pomocy w rozwiązaniu problemów.
AUTOR
admin